Назад
Електронні петиції

Плюс, а не хрест. Як ринок праці сприймає осіб 45+

Дата публікації: 18.06.2021

Яким є ідеальний вік для праці? Його не існує. Людина має право працювати в будь-якому віці, розкриваючи ті чи інші сильні сторони. Проте в очах роботодавців особи певного віку стали небажаними - молоді працівники ще не мають потрібних навичок, тоді як старші – володіють вже непотрібними.

Ейджизм, тобто дискримінація за віком, став звичним явищем. Але до нього не можна ставитися терпимо. З особливими труднощами у вік буремних інновацій стикаються люди старшого або поважного віку. За міжнародною класифікацією, людина поважного віку – це особа, яка досягла 65 років. Термін “люди похилого віку” є дещо дискримінаційним, бо кожна людина незалежно від віку заслуговує на повагу.

Через стереотипи роботодавці не бажають брати 65-річних людей та навіть працівників 45+ на роботу. Що може зробити служба зайнятості для заохочення найму працівників різних вікових груп?

З метою стимулювання працевлаштування громадян, які недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці, законодавством передбачено їх працевлаштування на нове робоче з компенсацією роботодавцю фактичних витрат в розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідну особу. Така компенсація виплачується щомісячно протягом одного року з дня працевлаштування особи за умови збереження її зайнятості упродовж двох років.

Особи старших вікових груп мають риси, які цінуються на ринку праці. Державна служба зайнятості готова допомогти розкрити їх сильні сторони. Задля підтримання конкурентоспроможності на ринку праці деяких категорій осіб, зокрема старшого віку, центри зайнятості реалізують механізм видачі ваучерів. Вони дозволяють здобути чи підвищити кваліфікацію за 50 професіями.

Звісно, труднощів, пов’язаних із зайнятістю осіб поважного віку, чимало. Основними негативними стереотипами для найму осіб поважного віку є: побоювання щодо здібності вчитися, адаптовуватися до змін, неможливості стати членом молодого колективу, відсутності мотивації до продуктивної праці, сприйняття розпоряджень керівника, який молодший за кандидата. Ми не сумніваємось, що, подолавши стереотипи за віковою ознакою та врахувавши потреби осіб старшого віку у сфері зайнятості, усе суспільство виграє. Серед переваг роботи з працівниками 45+ на противагу негативним стереотипам можна виділити такі: немає професіоналів серед молодших кандидатів, не обтяжені сімейними обов’язками, бо діти вже виросли, наявний великий досвід, який прискорить адаптацію до змін, можуть бути наставниками для молодших колег.