Назад
Електронні петиції

Підсумки 2021 року: освітня галузь Енергодара

Дата публікації: 13.01.2022

  Структура закладів освіти міста Енергодара включає в себе 25 закладів (11 закладів дошкільної освіти, 10 – загальної середньої освіти, 4 – позашкільної освіти), Інклюзивно-ресурсний центр, Центр професійного розвитку педагогічних працівників забезпечує освітні потреби громади міста.
  На виконання вимог Закону України «Про освіту» у 2021 році Енергодарською міською радою прийнято рішення щодо зміни типу 8 із 10 закладів загальної середньої освіти та 2 закладів дошкільної освіти.  Відтепер всі заклади загальної середньої освіти міста мають статус гімназій.
  Збалансована мережа закладів загальної середньої освіти міста складається з 230 класів, з них 4 спеціальних класи для дітей із затримкою психічного розвитку. Учнівський контингент складає 6404 особи.
  З метою орієнтації учнів у виборі ними напрямку навчання у старшій школі здійснюється допрофільна підготовка. У поточному навчальному році в 40 класах із поглибленим вивченням предметів навчається 1193 учня. Загалом учні допрофільних та профільних класів вивчають на поглибленому рівні 14 предметів.
  Дошкільну освіту здобувають 2033 дитини. В цілому, у дошкільній мережі функціонує 117 груп. 
  Основною метою позашкільної освіти є розвиток особистості, профорієнтація та рання профілізація, попередження негативних дитячих проявів, допомога кожній дитині повірити у свої здібності та розкрити власний потенціал. У 149 гуртках закладів позашкільної освіти здобувають освіту 3531 вихованець, що становить 55% від загальної кількості дітей шкільного віку міста.
  У місті реалізується право дітей з особливими освітніми потребами на освіту, їх соціалізацію та інтеграцію у суспільство, залучення батьків до участі в освітньому процесі шляхом створення інклюзивних класів та груп. У гімназіях №1, №4, №7 та початковій школі №6 відкрито 27 інклюзивних класів, в яких навчається 44 учня з особливими освітніми потребами. Інклюзивною освітою у закладах дошкільної освіти №5, 8, 10, 12, 15 охоплено 32 вихованця у 16 інклюзивних групах. 
  У місті четвертий рік працює Інклюзивно-ресурсний центр, який забезпечує проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, корекційно-розвиткових занять з дітьми з особливими освітніми потребами. У 2021 році до ІРЦ звернулися батьки 239 дітей, які отримали висновок про результати комплексної оцінки розвитку дитини з визначенням особливостей її освітніх потреб.
  Щороку з державного бюджету місту виділяється субвенція на оплату видатків, необхідних для проведення корекційно-розвиткових занять, придбання спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку, обладнання, дидактичного матеріалу, особливих засобів наочності. У 2021 році субвенція з надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами склала 882275 грн. За рахунок залишків субвенції приміщення ІРЦ облаштовано спеціальною туалетною кімнатою для дітей з особливими потребами та проведено ремонт кабінетів. Оснащено навчальним та дидактичним обладнанням ресурсні кімнати ЗДО № 8 та гімназії №7.
  Наше місто має потужну педагогічну спільноту, яка створює освітянський імідж, зміцнює престиж і авторитет у масштабах області та країни. Про високий професійний рівень освітянських кадрів свідчать перемоги в обласних та всеукраїнських етапах фахових конкурсів та фестивалів. У 2021 році у п’яти конкурсах «Учитель року», «Джерело творчості», «Нові технології у новій школі», «Методист року», «Технологічний парк художньо-педагогічних ідей» 14 педагогів міста посіли призові місця на обласному та всеукраїнському рівнях.
  Щорічно до Дня працівників освіти педагоги нагороджуються міською педагогічною премією за вагомий внесок у розвиток освіти, виховання учнів та досягнення високих результатів у педагогічній праці. У 2021 році з цією метою використано 196 000 грн. 
  Освітяни міста широко представляють інноваційні досягнення закладів освіти на всеукраїнських та міжнародних презентаційних заходах та демонструють високі результати. У 2021 році дев’ять золотих та срібних медалей Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2021» та Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті – 2021» отримали енергодарські педагоги.
  Численні перемоги мають й здобувачі освіти нашого міста. І хоча цьогоріч, через карантинні, обмеження участь школярів міста в олімпіадах, конкурсах, змаганнях, була суттєво ускладнена оскільки більшість заходів проводилися у дистанційному форматі, ми все ж таки маємо досягнення, які засвідчили високий рівень підготовки та обдарованості учасників.
  За підсумками обласного етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України Енергодарська Мала академія наук учнівської молоді посіла ІІІ місце серед 22 команд-учасниць. Маємо 5 переможців обласного етапу Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості та Міжрегіонального фестивалю ораторського мистецтва «Заговори, щоб я тебе побачив». Успішною також стала участь вихованців закладів позашкільної освіти у конкурсах, виставках, турнірах та змаганнях. Вони здобули 487 перемог: обласних – 185, всеукраїнських – 191, міжнародних – 111.
  Орієнтуючись на виклики сьогодення: індивідуальні творчі здібності дітей, використовуючи культурно-освітнє середовище, заклади дошкільної освіти міста спрямовують освітній процес на розвиток майбутніх талантів. Кожна дитина отримує підтримку у розвитку своїх здібностей: 57 вихованців стали переможцями обласних конкурсів «Перлинки Запорізького краю», «Україна – рідний край»; фестивалю «Технологічний парк художньо-педагогічних ідей».
  Підтримка та розвиток учнів, які володіють потенціалом до високих досягнень, є одним із пріоритетних напрямів освітньої політики міста. З місцевого бюджету у повному обсязі забезпечено запит щодо участі учнів та вихованців закладів освіти в конкурсах та змаганнях регіонального та державного рівнів. 
  Учнівська молодь бере активну участь у спортивних змаганнях, фізкультурно-оздоровчих заходах міського, зонального, обласного та всеукраїнського рівнів. У 2021 році команда гімназія №5 стала переможцем обласного фіналу всеукраїнського спортивно-масового заходу серед школярів “Cool Games”, посівши ІІІ місце.
  Міська влада сприяє організації та проведенню заходів, щодо формування здорового способу життя, зміцнення здоров’я школярів та розвитку різних видів спорту в Енергодарі. У вересні 2021 року проведено перший турнір з міні-футболу на Кубок міського голови, у якому взяло участь 7 команд п’ятикласників. Перемогу виборола команда гімназії №5. 84 переможців і учасників турніру отримали пам’ятні нагороди, медалі та солодкі подарунки. 
  Також продовжувалася робота щодо зміцнення спортивної матеріально-технічної бази в закладах освіти. В рамках Громадського бюджету здійснено: капітальний ремонт спортивного майданчика «Спортивний простір для малюків» в ЗДО №10; реалізовано два проєкти в гімназії №1 – «Здорова дитина – сильна Україна» (придбання спортивного інвентаря) та «Чистота – запорука здоров’я» (облаштування приміщень); для ЕЦТКС придбано акробатичну доріжку Спорт-track та спортивний інвентар для проведення змагань «Діти миру».
  Окрім цього фінансову підтримку для реалізації освітніх проєктів отримали ще 7 закладів:
ЦДЮТ – проведено капітальний ремонт входу; 
ЕМАН – придбано експонати для створення Інтерактивної виставка цікавої науки для школярів Енергодара;
гімназія №2 – придбано «Інноваційний екологічний клас «Просто неба»;
початкова школа №9 – облаштовано бельведер «Творча майстерня»;
ЗДО №3 – облаштовано критий паркінг для малюків;
ЗДО №7 – облаштовано розумний ігровий майданчик для навчання та відпочинку;
ЗДО №15 – облаштовано мультифункціональну зону навчання та дозвілля «Простір для розвитку». 
  Всього у 2021 році в рамка реалізації Громадський бюджет в галузі освіти реалізовано 12 малих проєктів на загальну суму 2277,390 тис.грн.
  З метою організації змістовного дозвілля школярів міста, з урахуванням їх інтересів та здібностей організовано Літню школу ЕМАН, проведено навчально-тренувальні збори КЮМу та багатоденні походи, краєзнавчі експедиції вихованців ЕЦТКС. Всього залучено до літнього навчального дозвілля 298 вихованців.
  У червні-липні 2021 року на базі початкової школи №6 спільно з профспілковим комітетом ВП «Запорізька АЕС» організовано роботу дитячого табору відпочинку «Усмішка», в якому оздоровилися 311 дітей.
  З державного бюджету та за рахунок коштів з місцевого бюджету (співфінансування) четвертий рік поспіль виділяються кошти на облаштування закладів освіти. Загальний обсяг коштів на забезпечення якісної, сучасної і доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» у місті склав 1305534 грн. Це кошти на придбання дидактичних матеріалів, меблів, комп’ютерної техніки та на підвищення кваліфікації педагогічних працівників.
  За кошти освітньої субвенції на оснащення закладів загальної середньої освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, обладнанням для навчальних кабінетів і STEM-лабораторій облаштовано 9 навчальних кабінетів природно-математичного напрямку на загальну суму 3013086 грн.
  Проведено капітальні ремонтні роботи м’якої покрівлі будівель гімназії №3, закладу дошкільної освіти №12, сантехнічного обладнання гімназії №5.
  Основним джерелом фінансування освіти на сучасному етапі залишається ресурси міського бюджет. Фінансування закладів освіти здійснюється відповідно до «Програми розвитку системи освіти м. Енергодара на 2019 – 2021 роки». У 2021 році управлінням освіти отримано державні субвенції на суму 109643409 грн, з них:
- освітня субвенція на забезпечення заробітної плати педагогічним працівникам закладів загальної середньої 107 455600 грн;
- субвенція на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами – 882 275 грн;
- субвенція на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної освіти «Нова українська школа» – 1305534 грн. (придбання дидактики, меблів, комп’ютерної техніки та курси підвищення кваліфікації педагогічних працівників).
  Видатки бюджету на 2021 рік склали: загальний фонд - 396856181 грн, спеціальний фонд – 29440673 грн, в тому числі бюджет розвитку – 11335 760 грн.
  Середня заробітна плата у 2021 році склала 9540 грн (у 2020 році - 7134 грн) Потреба в коштах на інші захищені статті видатків бюджетних установ забезпечена в повному обсязі. Забезпечена в повному обсязі потреба в асигнуваннях на оплату праці працівників. Крім того, здійснено виплату матеріальної допомоги на оздоровлення педагогічним працівникам у розмірі 100% посадового окладу. Винайдено додаткові фінансові ресурси на виплату матеріальної допомоги на оздоровлення іншим працівникам освітньої галузі теж в розмірі 100% посадового окладу, надбавки та доплати обов’язкового характеру. Грошова винагорода педагогічним працівникам у розмірі 50% посадового окладу виплачена у вересні-жовтні 2021 року у повному обсязі.
  Фактична вартість утримання 1 дитини у закладах дошкільної освіти у 2021 році склала: – 69884 грн.; у закладах загальної середньої освіти школах − 33324грн; у закладах позашкільної освіти – 7380 грн. 
  Враховуючи потреби закладів освіти, до початку начального року проведено: закупівлю медикаментів, миючих засобів, паперу, канцелярських, господарчих, будівельних, електротоварів, шпалер, пожежного обладнання, навчальних посібників; зарядку вогнегасників.
  Впродовж року проведено поточні ремонтні роботи системи опалення, холодного та гарячого водопостачання та сантехнічного обладнання в одинадцяти закладах: ЗДО №№ 4, 5, 10, 12, 13, 14, 15, 16, гімназії №№ 3, 5, 7; системи електроосвітлення в ЗДО №№ 3, 4, 8, 10, 15, гімназії №№ 1, 7; зливостоків гімназії №1.
 Проведено монтажні роботи з налагодження систем пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу, управління евакуацією людей та передачі тривожних повідомлень у приміщеннях гімназії №1 та ЗДО №4.   Класні кімнати та кабінети шкіл, групові кімнати дитячих садків відповідають санітарно-гігієнічним вимогам. У всіх закладах освіти міста здійснено профілактичні роботи з повірки систем опалення, водогону, водовідведення, електромереж. До початку опалювального сезону, проведено повірку лічильників, манометрів. 
  Організація харчування дітей здійснюється відповідно до діючого законодавства, залишається одним із найбільш актуальних питань та заслуговує на особливу увагу, тому що сучасне навчання потребує високого розумового та фізичного навантаження й супроводжується значними енерговитратами. 
У порівняні із 2020 роком видатки на освіту у 2021 році збільшені на 53003962 грн.