Назад
Електронні петиції

Збережемо пам'ять про Афганістан

Дата публікації: 13.02.2019

    15 лютого - День вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 30 річниця виведення радянських військ з Афганістану.
    Афганська війна 1979–1989 рр. – одна з регіональних «гарячих точок» часів «холодної війни». Велася радянськими військами проти афганських моджахедів, які намагалися скинути прорадянський режим у країні. Причиною війни стало іноземне втручання в афганську внутрішньополітичну кризу, що була наслідком боротьби за владу між місцевими традиціоналістами та модерністами. 
    1973 року, після позбавлення влади короля Захір Шаха, Афганістан проголошено республікою, першим президентом якої став Мухаммед Дауд. Військовий заколот 27 квітня 1978 року поставив при владі в Афганістані Народно-демократичну партію, програмні положення якої передбачали модернізацію фактично середньовічного суспільства. Це спричинило початок громадянської війни, в яку з огляду на геополітичні міркування – недопущення посилення впливу США в Центральній Азії та захист радянських середньоазіатських республік – під приводом надання інтернаціональної допомоги втрутився СРСР. Введення радянських військ на територію Афганістану почалося на підставі постанови політбюро ЦК КПРС, без формального рішення щодо цього ВР СРСР. Обмежений контингент радянських військ в Афганістані становив 100 тис. військових. Протягом 1980–1988 рр. допомога країн Заходу моджахедам склала 8,5 млрд дол., половину з яких надали США. Зміни в зовнішній політиці радянського керівництва після 1985 року сприяли процесу політичного врегулювання ситуації в Афганістані. 14 квітня 1988 року СРСР, США, Пакистан та Афганістан підписали Женевські угоди про поетапне мирне вирішення афганської проблеми. Радянський уряд зобов'язався від 15 травня 1988 року до 15 лютого 1989 року вивести усі війська з Афганістану.
    Загальні втрати особового складу радянських військ становили: загинуло – 13 833, поранено – 49 984, полонено – 312, інтерновано – 18 осіб. На Афганській війні загинуло 2378 вихідців з України. Всього участь у бойових діях брали 546 255 радянських солдатів та офіцерів. 71 учасник став Героєм Радянського Союзу, з них 11 українців. В 1990 II з'їзд народних депутатів СРСР оголосив Афганську війну злочинною. Україна не має дипломатичних відносин з Афганістаном. Пошук українських військовополонених Афганської війни здійснюється через посольство в Пакистані.


                                                                                                                                                                               За матеріалами веб-сайту Інституту історії України

                                                                                                                                                                                Національної академії наук України

                                                                                                                                                                                 http://history.org.ua/uk