Назад
Електронні петиції

Порядок проведення перепланування, переобладнання, реконструкції квартир у новій редакції

Дата публікації: 25.05.2021

 

ПОРЯДОК

проведення перепланування, переобладнання, реконструкції квартир

(житлових приміщень) у багатоквартирних житлових будинках та

гуртожитках міста Енергодара

I. Загальні положення

1. Порядок проведення перепланування, переобладнання, реконструкції квартир (житлових приміщень) у багатоквартирних житлових будинках та гуртожитках міста Енергодара (далі – Порядок) розроблено з урахуванням Законів України «Про архітектурну діяльність», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», ст.100, cт.152 Житлового кодексу Української РСР, на підставі вимог ДБН В.2.2-15:2019 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 №76, Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 №572 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від  24.01.2006 №45).

2. Порядок визначає основні умови і вимоги при проведенні перепланування, переобладнання квартир (житлових приміщень).

3. Дія Порядку не розповсюджується на перепланування нежитлових приміщень у житлових будинках при використанні їх для підприємницької та комерційної діяльності; на реконструкцію житлових, нежитлових приміщень; на реконструкцію приміщень, пов'язану з переведенням приміщень до нежитлового фонду; на реконструкцію житлових будинків у цілому, що регулюється іншими нормативними актами.

ІІ. Визначення термінів

Терміни та поняття в цьому Порядку використовуються у такому значенні:

Багатоквартирний житловий будинок – житловий будинок, до складу якого входить більше ніж одна квартира. Може бути зблокованого, секційного, коридорного, галерейного і терасного типів.

Балкон – виступаюча з площини стіни фасаду обгороджена площадка.

Власник квартири (житлового приміщення) – фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпорядження квартирою (житловим приміщенням), зареєстроване в установленому законом порядку.

Житлове (жиле) приміщення – опалюване приміщення, розташоване у надземному поверсі, призначене для цілорічного проживання.

Квартира – комплекс взаємопов'язаних приміщень, використовуваних для проживання однієї сім'ї різного чисельного складу,  який включає: основні приміщення – житлову (житлові) кімнату та допоміжні приміщення – кухню, ванну кімнату (душову), туалет (або суміщений санвузол), а також передпокій, комору та вбудовану шафу.

Комунальний житловий фонд – жилі будинки і жилі приміщення в інших будинках, що належать на праві власності територіальній громаді міста.

Кухня-їдальня – кухня, в якій передбачено місце для приймання їжі, характерна для багатокімнатних квартир.

Кухня-ніша – невідокремлений перегородкою простір у структурі житлової кімнати чи передпокою для розміщення кухонного обладнання без обіднього місця може освітлюватися природним або "другим" світлом через фрамугу.

Лоджія – перекрите й обгороджене у плані з трьох боків приміщення, відкрите до зовнішнього простору або засклене.

         Наймач квартири – громадянин, на ім'я якого видано ордер на жиле приміщення та укладено договір найму даного жилого приміщення в будинках державного, громадського чи комунального житлового фонду.

Несуча (капітальна) стіна – елемент конструкції будівлі призначений для сприйняття навантажень від перекриття і даху будинку і передачі їх фундаменту.

Інформація про серії житлових багатоповерхових будинків міста Енергодара, з визначенням схеми їх несучих конструкцій розміщена на сайті Енергодарської міської ради.

Не несуча (некапітальна) стіна – елемент конструкції будівлі, який спирається на інші елементи каркаса будівлі і повідомляє йому навантаження тільки від власної маси в межах одного поверху.

Перепланування – комплекс ремонтно-будівельних робіт, який не передбачає втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування та не змінює геометричні розміри квартири

Переобладнання – роботи, до яких належать: улаштування в окремих квартирах багатоповерхових будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних сантехнічних і газових приладів, переустаткування туалетів, ванних кімнат тощо з метою поліпшення її експлуатаційних теплотехнічних та інших показників, якщо це не порушує прав інших фізичних та юридичних осіб.

Підсобні приміщення квартири – приміщення, призначені для гігієнічних або господарсько-побутових потреб мешканців (ванна, вбиральня, душова, приміщення для прання, кухня, комора), а також передпокій, внутрішньоквартирний хол, коридор.

Підсобні (допоміжні) приміщення багатоквартирного житлового будинку – приміщення загального користування, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (сходові клітини, вестибюлі, позаквартирні коридори, колясочні, комори, сміттєзбиральні камери, горища, підвали, шахти тощо).

         Приватний житловий фонд – жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності.

Проєкт перепланування (переобладнання) – проєкт, розроблений юридичною особою або фізичною особою, яка має відповідний кваліфікаційний сертифікат (далі – проєктувальник), який відповідає діючому законодавству, вимогам будівельних норм та нормативних документів.

Інші терміни застосовуються у значенні, наведених у законах України «Про архітектурну діяльність», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Житловому кодексі Української РСР, ДБН В.2.2-15:2019 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», Правилах утримання жилих будинків та прибудинкових територій, Правилах користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків та ін.

ІІІ. Проєктні обмеження та нормативні положення

1. Не допускається перепланування, переобладнання, реконструкція квартир (житлових приміщень), що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту.

2. Не допускається перепланування, переобладнання квартир (житлових приміщень), що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або даній квартирі (житловому приміщенні).

3. Не допускається перепланування, переобладнання, при виконанні яких здійснюється:

- розширення існуючих балконів і лоджій;

- збільшення площі санвузлів і ванних кімнат за рахунок житлових приміщень квартири;

- порушення цілісності внутрішньобудинкових систем електро- , тепло- , водопостачання та водовідведення, перенесення приладів центрального опалення на балкони та лоджії;

- встановлення системи теплих водяних підлог, які живляться від загально- будинкової системи опалення;

- перенесення технологічних стояків інженерних комунікацій;

- демонтаж або перекриття вентиляційних каналів і коробів;

- розміщення санвузлів (ванні кімнати, туалети) над житловими приміщеннями і кухнями;

- розташування трубопроводів і інженерного обладнання (водонагрівачі, вентилятори витяжні, умивальники тощо) над і під житловими кімнатами, а також кріплення санітарних приладів і трубопроводів до міжквартирних стін, що огороджують житлові кімнати;

- приєднання до квартир допоміжних (підсобних) приміщень загального користування та їх часток (холів, коридорів, тамбурів, підвалів тощо);

- улаштування нових віконних прорізів, розширення або зміна форми існуючих віконних і балконних прорізів у зовнішніх стінах (крім демонтажу підвіконної частини при виході на лоджію);

- перенесення газових плит в інші приміщення без розробки спеціальних проєктів та отримання технічних умов експлуатуючої організації;

- виведення продуктів згоряння газу через зовнішні стіни;

- улаштування лазень і саун сухого жару.

4. При переплануванні квартир із газифікованими кухнями або кухнями-їдальнями необхідно передбачити витяжну вентиляцію.

5. Перекриття над і під кухнями, кухнями-нішами, робочими зонами кухонь-їдалень і санітарними вузлами слід проєктувати з підвищеною звуко- і гідроізоляцією згідно з ДБН В.1.1-31 та ДСТУ Б В.2.6-145, ДСТУ Б В.2.6-193.

6. Технічні умови на інженерне переобладнання та зміну схеми теплопостачання, водопостачання, газопостачання квартири (приміщення) надає балансоутримувач або експлуатуюча організація даних мереж.

7. Балкони першого поверху п’ятиповерхових житлових будинків допускається розміщувати у межах конструкцій і габаритів вище розташованих балконів, тобто балкон під балконом.

8. У будинках, де створено об'єднання співвласників, перепланування та/або переобладнання приміщень, яке пов’язане з перенесенням сантехнічних приладів та приладів опалення, що потребує зміни схеми внутрішніх інженерних мереж допускається лише за згоди співвласників.

9. Не потребують розробки проєктної документації виконання робіт з перепланування, квартир (житлових приміщень) усіх форм власності, які передбачають лише:

- демонтаж або влаштування вбудованих шаф, антресолей і комор у допоміжних приміщеннях;

- влаштування чи закриття дверних прорізів у внутрішніх некапітальних стінах між двома житловими кімнатами, житловою кімнатою і кухнею або коридором, кухнею та коридором;

- влаштування перегородок в підсобних приміщеннях з легких матеріалів;

- перестановка інженерного та сантехнічного обладнання в межах призначеного приміщення, яка не потребує зміни схеми внутрішніх інженерних мереж;

- зменшення площ за рахунок утеплення, оздоблення стін;

- засклення балконів і лоджій;

- об’єднання ванної кімнати і туалету в один санвузол без втручання в загальнобудинкову вентиляційну шахту.

 

IV. Порядок проведення перепланування, переобладнання

квартир (житлових приміщень) приватного житлового фонду

(приватизованих квартир і приміщень)

 

1. Виконання власниками приватного житлового фонду робіт з перепланування та переобладнання, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребує отримання документів, що дають право на їх виконання. Введення об’єкта в експлуатацію не потребується.

2. Виконання власниками приватного житлового фонду робіт з перепланування та переобладнання, крім робіт зазначених у пункті 6 розділу ІІІ Порядку, здійснюється на підставі проєкту перепланування (переобладнання).

3. Після завершення зазначених робіт потребується внесення відповідних змін до технічного паспорту квартири (приміщення).

4. У разі зміни площі квартири після перепланування та на підставі змін, внесених до технічного паспорту квартири (приміщення), власник квартири (приміщення) повинен у місячний термін звернутись до підприємства з обслуговування житлового фонду для проведення перерахунку оплати експлуатаційних витрат та комунальних послуг, які пов’язані з поточним утриманням приміщення.

 

 

V. Порядок проведення перепланування, переобладнання квартир

(житлових приміщень) комунального житлового фонду

 

1. Виконання наймачем квартири (жилого приміщення) робіт з перепланування та переобладнання, без втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, внаслідок яких не змінюється площа, кількість чи склад приміщень, зазначених у п.9 розділу ІІІ Порядку, не потребує отримання дозвільних документів і погоджень.

2. Перепланування, переобладнання квартир (житлових приміщень) без втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, внаслідок яких змінюється площа, кількість чи склад приміщень у будинках комунальної форми власності допускається за погодженням з управлінням комунальної власності Енергодарської міської ради.

3. Для отримання погодження наймач звертається до управління комунальної власності Енергодарської міської ради з заявою.

До заяви додаються такі документи:

- складена у довільній формі згода усіх повнолітніх співмешканців або уповноважених ними осіб на  переобладнання та/або перепланування квартири (житлових) приміщень;

- проєкт перепланування (переобладнання), виконаний особою, що має  відповідний кваліфікаційний сертифікат;

- технічні умови на переобладнання від експлуатуючих організацій (у разі втручання в інженерні системи загального користування).

Відповідальність за достовірність інформації, зазначеної у заяві та документах, що додаються до неї, несе наймач квартири.

4. За результатами розгляду заяви та пакету документів управління комунальної власності Енергодарської міської ради надає погодження  або вмотивовану відмову з посиланням на нормативні акти.

 

VI. Вимоги до проведення ремонтно-будівельних робіт з

перепланування, переобладнання  та відповідальність за порушення нормативних документів

1. Ремонтно-будівельні роботи з перепланування, переобладнання  повинні виконуватися згідно з проєктною документацією, крім робіт, які зазначені у п.9 розділу ІІІ цього Порядку, із дотриманням вимог законодавства України, будівельних норм та правил, інших нормативних документів.

2. Власник або наймач квартири (житлового приміщення), під час організації і виконання ремонтно-будівельних робіт, зобов'язаний враховувати права та інтереси співвласників та співмешканців житлового будинку та відшкодовувати завдані їм збитки відповідно до чинного законодавства.

3. Роботи з перепланування та/або переобладнання, що супроводжуються шумом, забороняється проводити у робочі дні з 21.00 до 08.00, а у святкові та неробочі дні – цілодобово.

4. Власник, наймач (орендар) приміщення, в якому передбачається проведення ремонтних робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир, житлових приміщень у гуртожитку про початок зазначених робіт.

За згодою мешканців усіх прилеглих квартир, житлових приміщень у гуртожитку ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Шум, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм цілодобово.

5. Відповідальність за якість проєктних рішень та відповідність виконаної проєктної документації державним стандартам, нормам і правилам несе проєктувальник.

6. Відповідальність за відповідність виконаних ремонтно-будівельних робіт проєктній документації несе власник або наймач квартири (житлового приміщення) згідно з чинним законодавством.

7. Власник, наймач (орендар) жилого приміщення, який здійснив перепланування, переобладнання, що призводить до погіршення технічного стану будинку в цілому (зокрема, порушення конструктивних елементів, засобів протипожежного захисту тощо); не відповідає положенням законодавства, вимогам будівельних норм та інших нормативних документів (розділ ІІІ цього Порядку); порушує права інших осіб, зобов’язаний за свій рахунок привести цей об’єкт до попереднього стану.

8. Спори, що виникають під час проведення робіт з перепланування, переобладнання, розв’язуються шляхом переговорів між учасниками спору або у судовому порядку.

9. Власник (наймач), який здійснив самовільне переобладнання та перепланування жилих приміщень в багатоквартирному житловому будинку, використовує їх не за призначенням, псує житлові приміщення, їх обладнання, несе відповідальність згідно зі ст.150 Кодексу України про адміністративні правопорушення.