Назад
Електронні петиції

Перепланування чи реконструкція?

Дата публікації: 01.04.2019

У зв’язку з затвердженням рішенням виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 21.02.2019 №11 Порядку перепланування, переобладнання квартир (житлових приміщень) у багатоквартирних житлових будинках та гуртожитках міста Енергодара виконавчий комітет Енергодарської міської ради надає деякі роз’яснення щодо оформлення процедури перепланування житла.

   Коли мова заходить про зміну внутрішнього простору квартири, як правило, використовується термін “перепланування”. Однак це не завжди вірно, оскільки переплануванням часто називають те, що насправді є реконструкцією житла. Ці поняття необхідно чітко розмежовувати, оскільки цілком зрозуміле бажання зробити своє житло затишним і комфортним може призвести до проблем при продажу квартири (даруванні, оформленні заповіту чи застави) або навіть до кримінальної відповідальності.

   У зв’язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1024, відповідно до якої було внесено зміни до Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, на теперішній час значно спрощено вимоги до процедури виконання перепланування квартир. Для того, щоб визначитися, чи необхідно вам отримувати дозвільні або погоджувальні документи, варто розібратися, які роботи відносяться саме до перепланування, а які - вже до реконструкції.

Перепланування

   Отже, до перепланування відносяться ремонтно-будівельні робіти, які виконуються шляхом перенесення, розбирання і влаштування перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів без втручання в несучі конструкції та зі збереженням зовнішніх геометричних розмірів, а саме:

- демонтаж або влаштування вбудованих шаф, антресолей і комор у допоміжних приміщеннях;

- влаштування чи закриття дверних прорізів у внутрішніх некапітальних стінах між двома житловими кімнатами, житловою кімнатою та коридором, житловою кімнатою та кухнею, кухнею та коридором;

- влаштування перегородок в підсобних приміщеннях з легких матеріалів;

- збільшення площі допоміжних (нежитлових) приміщень за рахунок коридору;

- зменшення площ за рахунок утеплення, оздоблення стін;

- об’єднання приміщень шляхом демонтажу перегородок і не несучих стін;

- засклення балконів і лоджій;

- об’єднання ванної кімнати і туалету в один санвузол без втручання в загальнобудинкову вентиляційну шахту;

- збільшення житлової площі за рахунок зменшення нежитлових приміщень.

   Якщо ви проводите перепланування, то відповідно до ст. 100, 152 Житлового кодексу Української РСР  (із змінами, внесеними Постановою КМУ від 28.12.2016 р. №1024) отримання дозвільних документів на проведення будівельних робіт, а також введення в експлуатацію об’єкта після проведення робіт не вимагається.

   Однак, якщо в наслідок перепланування змінюється площа, кількість чи склад приміщень вашого житла, таке перепланування потребує розробки проектної документації. А у разі, коли це перепланування проводиться у неприватизованій квартирі, проектну документацію необхідно погодити з відповідним наймодавцем (орендодавцем). Перепланування квартир (житлових приміщень) комунальної форми власності погоджується з управлінням комунальної власності Енергодарської міської ради, а державної форми власності - з відповідним балансоутримувачем.

   Щоб документально оформити перепланування квартири, необхідно:

  1. Замовити проект перепланування у разі,  якщо змінюється площа, кількість чи склад приміщень. Проект перепланування може виготовляти лише фахівець-архітектор, що має відповідний державний кваліфікаційний сертифікат, або ж проектна організація, в якій офіційно працюють такі спеціалісти.

  2. Погодити проект перепланування, як зазначено вище (в разі, якщо житло не приватизоване).

  3. Провести технічну інвентаризацію за фактом проведеного перепланування. Технічний паспорт виготовляє  підприємець або юридична особа, у складі якої працюють один або більше фахівців з відповідним сертифікатом, на право виконання робіт із технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна;

Реконструкція

   До реконструкції відносяться ремонтно-будівельні робіти, які передбачають зміну зовнішніх геометричних розмірів, втручання в капітальні (несучі) конструкції або їх елементи, організацію прибудов, появу абсолютно нового об'єкта шляхом зникнення старого, наприклад:

- знесення частини несучої стіни або виконання отвору в ній;

- об’єднання житлової кімнати або кухні з балконом (лоджією) шляхом знесення підвіконної частини огороджувальної стіни;

- об’єднання двох квартир в одну або розподіл однієї квартири на декілька.

   Однак, визначити які саме стіни у вашій квартирі є несучими можуть лише відповідні фахівці.

   Для того щоб оформити реконструкцію квартири, доведеться пройти весь шлях з моменту розробки проекту до введення об’єкту в експлуатацію та оформлення нового технічного паспорта приміщення. Для отримання дозвільних документів на проведення будівельних робіт необхідно звернутися до відділу державного архітектурно-будівельного контролю Енергодарської міської ради.  Після завершення зазначених робіт потребується введення об’єкта в експлуатацію та виготовлення нового технічного паспорту.

У яких випадках узаконення перепланування та реконструкції неможливе?

   Разом з тим, окремі випадки перепланування та реконструкції все ще під забороною. Всі ці заборони передбачені нормативними актами і обов'язкові для застосування усіма юридичними і фізичними особами на території України незалежно від форм власності і відомчої належності.

    Вам не вдасться узаконити перепланування та реконструкцію при виконанні наступних робіт:

- розширення існуючих балконів і лоджій;

- розміщення кухні і санвузлів (ванні кімнати, туалети) над і під житловими приміщеннями;

  • улаштування входу у суміщені санітарні вузли, ванні кімнати і вбиральні з кухонь;

- відведення продуктів згоряння газу через зовнішні стіни;

- розташовувати трубопроводи і кухонне інженерне обладнання (плити, водонагрівачі, вентилятори, умивальники тощо) над і під житловими кімнатами при влаштуванні кухні-їдальні в окремій квартирі;

- збільшення площі санвузлів і ванних кімнат за рахунок житлових приміщень квартири;

- порушення цілісності внутрішньобудинкових систем електро- , тепло- , водопостачання та водовідведення, перенесення приладів центрального опалення на балкони та лоджії;

- встановлення системи теплих водяних підлог, які живляться від загальнобудинкової системи опалення;

- перенесення технологічних стояків інженерних комунікацій;

- перенесення газових плит в інші приміщення без розробки спеціальних проектів та отримання технічних умов експлуатуючої організації.

 І насамкінець

   Важливо розуміти, що багатоквартирний житловий будинок запроектований як єдиний організм, і втручання в його важливі органи (конструктив, інженерні мережі і т.п.) може завдати непоправної шкоди. Перш ніж поліпшувати свої житлові умови, необхідно зрозуміти, чи можна взагалі виконувати роботи, які вам хочеться, чи не завдадуть шкоди такі дії вам, вашим сусідам та іншим особам, які проживають у будинку.