Назад
Електронні петиції

Легальна зайнятість – гарантія отримання пенсії

Дата публікації: 02.05.2019

Законодавство України  гарантує кожному громадянину  право на оплачувану роботу, отримання за це  винагороди у вигляді заробітної плати у розмірі не менше мінімального, а також право на соціальний захист, що включає право на забезпечення його у разі тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від нього обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

            Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, які  сплачуються з нарахованої заробітної плати.

            Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для призначення пенсії в солідарній системі пенсійного страхування обов’язковою умовою є наявність страхового стажу, тобто періоду, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок.

            Актуальність питання легальної зайнятості стрімко зросла  з прийняттям у жовтні 2017 року змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зокрема щодо поступового збільшення страхового стажу для обчислення пенсії за віком до 25 років у 2018 році до 35 років у 2028 році.

            Слід пам’ятати, якщо працівнику офіційно буде нараховуватись заробітна плата менше мінімального розміру, страховий стаж в такому разі обчислюється пропорційно заробітній платі, а низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, що застосовується для обчислення розміру пенсії.

   На жаль, відносини між роботодавцем і найманим працівником сьогодні, не завжди відповідають чинному законодавству. Більшість працівників отримують зарплату на рівні та навіть менше мінімальної, решту «в конверті», часто роботодавець взагалі не платить внески за своїх найманих працівників.

Виплата заробітної плати у „конвертах” несе за собою багато негараздів як країні так і кожному з нас.  Працівник, який отримує зарплату в „конверті”, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати,  трудового та страхового стажу. Дуже важливо усвідомлення громадянами, що згода отримувати зарплату „в конвертах” позбавляє їх права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, а також при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунку їх у подальшому. Адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати. Не зважаючи на це залишаються страхувальники, які виплачують заробітну плату менше мінімальної.

Спеціалістами Енергодарського об'єднаного управління ПФУ в Запорізькій області щомісячно проводиться роз’яснювальна робота із страхувальниками, у яких найманим працівникам виплачується заробітна плата нижче мінімальної. По м.Енергодар спостерігається позитивна динаміка, за даними звітів за січень 2019 року, виявлено 2 страхувальники, у яких 3 найманих працівники отримують заробітну плату нижче мінімальної, що в порівнянні з аналогічним періодом минулого року  менше на 3 страхувальника та 7 застрахованих осіб.

Тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним, а бюджет Пенсійного фонду України матиме стабільні надходження для своєчасного фінансування пенсійних виплат.

 Кожна застрахована особа має можливість самостійно контролювати суми нарахованої заробітної плати за допомогою  веб-порталу  ПФУ за адресою: http://portal.pfu.gov.ua. Необхідно один раз зареєструватися в об’єднаному управлінні (м. Енергодар вул. Українська, 4а). Для цього необхідно особисто надати заяву, паспорт та ідентифікаційний код. Користувачу видається розписка про одержання заяви, а також реєстраційний код, який потрібен для реєстрації на веб-порталі.

            Захищайте свої права, піклуйтесь про своє майбутнє вже зараз, не позбавляйте себе соціальних гарантій, наданих Конституцією України!

Енергодарське об’єднане управління

Пенсійного фонду України в Запорізькій області